ANNE DOSTU HASTANEYİZ
30 Kasım 2018

 

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ ARTIK “ANNE DOSTU HASTANE”

 annedostu.jpg

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığınca yürütülen "Anne Dostu Hastane Programı" kapsamında Anne dostu hastane felsefesi; Doğum eyleminin normalleştirilmesi, ebelik hizmetlerinin geliştirilmesi, gebe olan ve doğum yapan kadınların güçlendirilmesi, doğum yapan kadınların süreçle ilgili otonomilerinin tanınmasını ve aydınlatılmış olarak doğum öncesi, doğum ve doğum sonrasında verilecek kararlara tam katılımlarını desteklemektedir.Ayrıca zarar vermeme ilkesi doğrultusunda gebelik, doğum ve doğum sonrası kanıta dayalı olmayan girişimlerin ve rutin müdahalelerin yapılmamasını, hizmet sunanların verdikleri bakımın kalitesi konusunda tam sorumluluk üstlenirken kadınların da alacakları sağlık hizmeti konusunda tam bilgilendirilmiş olarak seçim yapma yükümlülüğünü kabul etmelerini işbirliği içerisinde sağlamayı hedeflemektedir.

Bu kapsamdaKarabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak biz, anne ve anne adayları için mahremiyete dayalı tek kişilik doğum üniteleri ve gebenin istediği uygun bir refakatçi ile kendilerini rahat, ev ortamında hissedebilmeleri, hareket özgürlüğü sağlanarak sağlıklı ve mutlu bir doğum yapacakları ortamlar oluşturduk.

Anne Dostu Hastane standartlarına sahip olmak için hastanemizde gerekli düzenlemeler yapıldı. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından Sağlık Bakanlığınca görevlendirilen bir heyetin denetlediği Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 08.11.2018 tarihinde Türkiye genelinde Sağlık Bakanlığına bağlı 46. hastane olarak "Anne Dostu Hastane" unvanını aldı.Anne Dostu Hastane unvanı alan hastanemiz,  Sağlık Bakanlığının belirlediği ulusal standartlardakitüm eğitimlerini alan nitelikli sağlık personelimizle, anne sağlığı hizmetlerinin niteliğini ve niceliğini artırarak anne adaylarının güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmaları için çalışmaktadır.Anne ve anne adayları için oluşturulan fiziki mekanlarda, normal doğumun özendirilmesi, ayrıca doğumdan sonra anne ile bebeğin erken buluşmasını sağlayarak anne-bebek arasındaki duygusal bağlılığı artırmaktayız. Güvenli ve kaliteli gebelik izlemi ve doğum hizmeti almak bütün anne adaylarının en temel hakkıdır. Tüm eğitimler ve uygulamalar ulusal standartlara uygun yapılmaktadır. Anne ve bebek odaklı, Mahremiyetkurallarına dikkat edilerek, hijyen ve konfor standartları yüksek hizmet sunmaktayız.

Hastanemiz bünyesinde hizmet veren “Gebe Okulu” sayesinde tüm anne adaylarının doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası süreçler ile ilgili bilgi sahibi olmalarını, bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne adaylarına normal doğum eğilimi, ağrı yönetimi ve yenidoğan bebek bakımı konusunda bilgi ve becerinin hedeflendiği eğitimler verilmekte ve danışmanlık hizmetleri sunulmaktadır.

Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi“Bebek Dostu Hastane” ünvanının yanında“Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi” ünvanı için de hazırlıklar tamamlanmış olupSağlık Bakanlığına bu ünvanı almak için başvuru yapıldı. Yakın zamanda bu ünvana da sahip hastaneler arasında Karabük Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi yerini alacaktır.

Tüm halkımıza daha kaliteli, standartlara uygun sağlık hizmeti sunmak için çalışmalarımız devam etmektedir.

Bu süreçte katkısı ve emeği geçen tüm çalışanlarımıza teşekkür ederim.

                                                                                                                                        Dr.Öğr.Üyesi Erkan DOĞAN

                                                                                                                                                        Başhekim

 IMG-20181108-WA0032.jpg

IMG-20181108-WA0030.jpg

IMG-20181108-WA0033.jpg

IMG-20181108-WA0034.jpg

IMG-20181108-WA0031.jpg

IMG-20181108-WA0029.jpg