Grip ne kadar sürer? Gripten nasıl kurtulabiliriz?
19 Ocak 2018

 

Grip ne kadar sürer? Gripten nasıl kurtulabiliriz?

 

Havaların soğumasıyla birlikte grip sezonu açılmış oldu. Sıcak bir ortamda oturup hava almak için camı bile açsak hastalanacağımız aylar geldi çattı. Dolayısıyla bir çok kişinin aklına gelen ilk ‘grip nasıl geçer’ ve ‘grip ne kadar sürer’? sorularının cevabını aramaya başladı. Grip tedavisini kendi imkanlarıyla yiyecek ve içeceklerle geçirmeye çalışan vatandaşlar grip hastalığına iyi gelen yiyecek ve içeceklerini merak ediyorlar. Peki grip nasıl geçer? Grip hastalığına hangi yiyecekler ve içecekler iyi gelir? Grip ne kadar sürer?

 

 

Mevsimsel geçişler dolayısıyla insanlar grip hastalığına yakalanıyor ve aldıkları reçeteli ilaç tedavisinin yanısıra grip nasıl geçer sorusu ile birlikte gribe iyi gelen yiyecekler ve içecekler detaylıca araştırılıyor. Bu virüsün en önemli özelliği, çok çabuk bir şekilde insanla temas halinde olabilir. İnsanlarla temasımısa en çok dikkat etmemiz gerekir. Peki grip ne kadar sürer?

Grip virüsü şekil değiştiren bir virüs türü olduğundan her sene tekrardan gribe yakalanabiliriz. Virüs şekil değiştirdiği için vücudun bağışıklılık kazandığı grip artık kaybolmuştur.

Grip belirli yaş grupları için büyük tehdit oluşturmaktadır. Grip genel olarak 2 yaşın altındaki çocuklar, 65 yaşın üstündeki kişiler ve hamile bayanlar için büyük risk oluşturur. Bu yaş gruplarından daha dikkat edilmesi gereken bir hastalık olan grip insanları vahim sonuçlara götürebilmektedir.

Gribin Belirtileri

Grip hastalığı ile karşılaşabileceğiniz birçok belirti olmakla beraber en çok ortaya çıkan belirtileri şunlardır:

Burunda akıntı,

Ağrı: Özellikle baş, kas ve eklem ağrısı olarak kendini gösterir,

Halsizlik

Bitkinlik

Ani ateş,

Titreme

Kuru öksürük

UYARI: Grip ve soğuk algınlığı farklı hastalıklardır. Bu iki hastalığı aynı hastalık değildir.

Grip Nasıl Daha Çabuk Geçer

Grip hastalığından korunmanın en doğru ve en güzel yolu sağlıklı beslenmek ve grip kişilerin bulunduğu ortamlardan uzak durmaktır. Ama gribe yakalandıysanız maalesef bunun hemen bir çözümü yoktur. Yani baş ağrısından hastaneye gittiğiniz zaman bir ilaç ile yarım saat içinde baş ağrınızı geçirebilirler. Ama gripte tedavi iyileşme sürecini kısaltmak ve ortaya çıkan semptomların etkisini azaltmak için yapılır. Grip kaç günde geçer bu yapacaklarınız bu sorunun cevabını belirleyecektir. Peki grip için ne gibi önlemler alabiliriz, gribe yakalandıktan sonra nelere dikkat etmeliyiz?

Grip hastalığını kapmış biri gördüğünüz zaman uzak durmalısınız,

Sık sık elinizi yıkamalısınız,

Stres gribi tetikleyen diğer bir etmendir, stresten uzak durmanız gribe karşı size bir kalkan olacaktır,

Başkasının eşyalarını kullanmamalısınız, öğrenci iseniz okulda arkadaşlarınızın kalemini kullanmayınız ya da aynı evde yaşadığınız kişilerin havlusunu kullanmayınız,

Sağlıklı ve düzenli beslenmelisiniz,

Uyku düzenini bozmayınız, yeteri kadar uyuyunuz. Çünkü uykusuz kalan bünye zayıf düşer ve grip virüsünün en çabuk yerleştiği bünyelerden birisi zayıf düşmüş bünyelerdir.

Bol bol c vitamini almalısınız. (Kuşburnu, portakal, kivi, çilek, greyfurt…)

Aşırı sıcaklardan kaçınmalısınız.

Gribe yakalandıysanız bol bol dinlenmelisiniz.

Kaynak: sabah.com.tr